W pracy każdego producenta, wytwórcy, przychodzi ważny moment podejmowania istotnych decyzji z punktu widzenia efektywności produkcji oraz jakości. Elementy składające się na całą długość ścieżki produkcyjnej, wpływają na ogół procesu zwykle w sposób dalece bardziej istotny, niż waga, jaką można by im przypisywać w sposób intuicyjny.
Na tematy cięcia laserowego oraz wodnego roztaczano już wiele dyskusji i obie opcje posiadają swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników. Wynika to zapewne z wielu czynników, jak choćby subiektywna kwestia przyzwyczajenia, lub konkretnych uwarunkowań produkcyjnych oraz wpasowania elementu w organizm przedsiębiorstwa. Toteż z góry można przewidzieć, iż znalezienie jednolitego generalnego stanowiska jest raczej niemożliwe. Ale nic nie stoi na przeszkodzie w rozważaniu za i przeciw konkretnych rozwiązań do obróbki metalurgicznej, co pozwoli zaoszczędzić zapewne wiele czasu, wysiłku oraz oczywiście środków finansowych, jeszcze przed ich zaangażowaniem. Nikt nie lubi płacić więcej niż naprawdę musi, rozważając więc zalety i wady możemy zaoszczędzić kosztów związanych z eksperymentowaniem. Cóż możemy zrobić z metalowym półproduktem, którego jakość jest dalece poniżej naszych oczekiwań? W takiej sytuacji każde rozwiązanie byłoby złe.
Jeśli obie technologie, cięcia metalu laserem oraz cięcia metalu wodą, spełniają wymagania produkcyjne w kwestiach jakości, generalnie warto skłonić się ku metodzie laserowej. Cięcie laserem posiada przynajmniej dwie ważne zalety, trudne do zakwestionowania, co też czyni ją coraz popularniejszą wśród rodzimych przedsiębiorców. Pierwsza to prędkość: cięcie prędkością skoncentrowanego światła pozostawia w tyle wszystkie pozostałe sposoby. To czy jednak z tej zalety skorzystamy należycie, zależy już od odpowiedniego wkomponowania urządzenia tnącego w proces produkcyjny. Może przecież się okazać, że przy odpowiednim rozplanowaniu, cięcie nieco wolniejsze może zostać skompensowane np.: dłuższym czasem pracy urządzenia. Urządzenia tnące za pomocą strumienia wody, mogą często pracować bez przestojów. Wszystko więc zależy od charakterystyki produkcji, przeprowadzonych obserwacji i pomiarów efektywności na poszczególnych etapach produkcji. Przy liniach produkcyjnych o wysokiej przepustowości, oraz w przedsiębiorstwach dynamicznie rozwijających się warto jednak skłaniać się ku bardziej perspektywicznej metodzie, jaką jest cięcie blachy laserem.
Drugą cechą, z którą laser kojarzy się nieodłącznie, jest legendarna wręcz jakość przeciętej krawędzi, a to dzięki bardzo wąskiej wiązce tnącej. Wprawdzie, przyznać należy, iż jakość ta zmienia się wraz ze wzrostem grubości ciętego materiału i przy grubościach blach dochodzących do granic deklarowanej przez producentów mocy urządzeń tnących, może pozostawiać wiele do życzenia, to i tak jest ona o wiele lepsza od uzyskanych wszelkimi innymi metodami. Zastosowanie lasera sprawdzi się świetnie w typowo przemysłowym przetwarzaniu metalurgicznym, ale także w bardziej wyrafinowanych sytuacjach jak np.: kowalstwo artystyczne, produkcja mebli metalowych o nietypowych i skomplikowanych kształtach.
Metoda laserowa jest także bardzo czystą metodą, dzięki czemu możemy mówić o wysokiej precyzji i powtarzalności produkowanych elementów, a także wpływa to na wspomnianą wyżej prędkość cięcia. Pełna kontrola nad takimi parametrami jak na przykład: ciśnieniem gazu i prędkości przesuwania wiązki lasera pozwala uzyskać pożądane efekty.
Cięcie laserem czy cięcie wodą?
Etykiety: cięcie laserem, cięcie wodą